Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Vlakové neštěstí u Babína na Horažďovicku

V úterý 4. srpna 2015 na operačním středisku tísňové linky 112 v 13:20 hodin dostali zprávu, že na trati č. 190 Plzeň – České Budějovice poblíž obce Babín do sebe narazily dva rychlíky jedoucí v protisměru. Do dvou vykolejených vagonů narazila lokomotiva druhého vlaku a převrátila se mimo kolejiště.
Ve vlaku cestovalo odhadem do dvou stovek osob. Počet zraněných se v průběhu zásahu měnil – původní informace od posádky vlaku byla 30 zraněných, konečný počet se následně snížil na 15. Se třemi z nich odletěly do nemocnice vrtulníky LZS, ostatní odjeli sanitkami.
Pro ostatní cestující přijel autobus z Košutky. Tím byli pasažéři po vyšetření převezeni na nádraží Horažďovice Předměstí, odkud jim ČD zajistili náhradní autobusovou dopravu. Jejich osobní věci, kola a další zavazadla byla převezena na obvodní oddělení PČR.
Cestujícím hasiči zajistili posttraumatickou péči, na místě jim se zvládnutím stresu pomáhal jihočeský psycholog a dva členové týmu z obou krajů. Při příjezdu jednotek nebyla v místě přehledná situace. Hasiči v prvních chvílích se soustředili na cestující. Zraněné pomohli z vlaku vynést a následně pomáhali ZZS při jejich ošetření a transportu do vrtulníků a sanitek. Ostatním cestujícím pak pomáhali vystoupit z vlaku a převáděli je bezpečně přes koleje do nedalekého remízku, kde je vyšetřili záchranáři a kde jim byl poskytnut co možná nejlepší komfort v těžké situaci.
Když byli všichni cestující z vlaků venku, museli hasiči počkat na vypnutí trakčního vedení. Po jeho vyzkratování započala PČR a drážní inspekce s vyšetřováním nehody. Následně byl stanoven postup odstranění vagónů z kolejiště. Jednotky HZS se postupně vrátily na základny. Na místě zůstali hasiči SŽDC a jako posila k nim míří těžká technika a tank z Prahy. Vzhledem k tomu, že vyprošťovací práce potrvají minimálně dva dny, zapůjčili hasiči z Klatov svým kolegům týlový kontejner.
Mgr.  Pavla  Jakoubková