Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Varovný systém ŘSD upozorňuje na jízdu v protisměru po dálnici

Ředitelství silnic a dálnic si znovu úspěšně ověřilo funkčnost varovného systému při jízdě vozidla v protisměru.

varovný systém 2Dne 15.2.2015 ve 2:16 v noci detekovala mýtná brána na jedenáctém kilometru dálnice D5 kamion v protisměru. Tato informace se okamžitě automaticky objevila na informačních tabulích a řidiči tak byli o tomto nebezpeční ihned informováni.

Jsem velmi rád, že náš varovný systém prokázal svoji funkčnost a i díky němu se podařilo předejít možné dopravní nehodě“ podotýká Jan Kroupa, generální ředitel ŘSD.

Kamion vjel do protisměru na dálnici D5 okolo druhé hodiny ranní. Policii se ho podařilo svést z dálnice na 34 km u obce Žebrák. Kamion byl detekován mýtnými branami na jedenáctém, dvacátém a dvacátém třetím kilometru. Tuto informaci ihned obdrželo 160 odběratelů registrovaných u Národního dopravního informačního centra ŘSD, v první řadě Policie ČR a asistenčních služeb.

Detekce vozidel v protisměru

ředitelství silnic a dálnicProjekt Detekce vozidel v protisměru na dálnicích D1, D2 a D5 získal prestižní odbornou cenu Česká dopravní technologie roku 2012. Technologie pro odhalování vozidel jedoucích v nesprávném směru je součástí telematiky na mýtném systému od ledna 2012. ŘSD ČR měsíčně detekujeme sedm až deset případů. Všechna data jsou směrována do Národního dopravního informačního centra (NDIC) ŘSD ČR. Oceněná aplikace se osvědčuje při snižování následků případných protisměrných jízd na tuzemských autostrádách.

Jak detekce vozidla funguje?

DalnicePokud se vozidlo dostane na nesprávnou stranu dálnice, zachytí je detektory na mýtnicích. Takový automobil totiž protne sérii čidel v opačném pořadí, než při správné jízdě. Spustí ihned poplach v ostravské centrále NDIC, kde se operátoři snaží hazardéra přesně lokalizovat pomocí dohledových kamer a dalších prostředků. Zároveň jsou na incident upozorněny složky policie a záchranného systému. Nejdůležitější je ale zobrazení varování pro ostatní řidiče na informačních tabulích, jež předchází místu výskytu auta v protisměru. Podle doporučení Policie ČR by v případě, kdy se motorista dozví, že se před ním pohybuje vůz v protisměru, neměl zpanikařit. Stačí zmírnit rychlost a zvýšit ostražitost, bez zbytečného přejíždění z pruhu do pruhu.

Ing. Jan Rýdl ŘSD