Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Umíte přesně určit místo dopravní nehody?

Za prvních pár dní nového roku vyjížděli hasiči v Libereckém kraji na pomoc 79x. Z toho čtyřikrát to bylo zcela zbytečně. Šlo o planý poplach!

Lidé často ohlašují požáry, nehody, aniž by se přesvědčili, že je tomu skutečně tak. Považují, že splnili svou povinnost tím, že „někde něco“ viděli a nahlásili. Pro hasiče však takové výjezdy nejsou zrovna lacinou záležitostí a šplhají se do výše několika desítek tisíc.

„Způsob nahlášení je rozhodující pro celý průběh likvidace události,“ upozorňuje na důležitost vedoucí odd. KOPIS a KIS plk. Ing. Milan Zobač. Přitom pomocných prvků, jak událost správně ohlásit, je celá řada. Nejsou to jen názvy ulic a čísla popisná, čísla silnic a dálnic, ale také třeba oranžově žluté značky staničení, které jsou rozmístěné na silnicích I. třídy po půl kilometru a najdete je i na železnici.

dalkova-navest-231x300 kilometrovnik-2-226x300 kilometrovnik-1-207x300

Také každý podjezd nebo most má své číslo a jako dobrý orientační bod poslouží i benzinové pumpy, které mají hasiči zaznamenány ve svých mapových podkladech. V dnešní době chytrých mobilních telefonů lze nahlásit operátorovi svou pozici i pomocí GPS.

Vždy při nahlašování události věnujte velkou pozornost otázkám operátora a buďte na telefonu připraveni na zpětné volání a poskytnutí dodatečných informací. „Zdánlivé drobnosti mají v tomto případě rozhodující význam,“ říká plk. Ing. Milan Zobač. Jak pokračuje, informace o umístění a rozsahu události jsou základním kritériem pro nasazení množství sil a prostředků nebo speciální techniky.

Pokud jste svědky dopravní nehody, do příjezdu záchranné služby je každý občan povinen poskytnout první pomoc dle svých možností a schopností. Častokrát se však lidé vymlouvají na to, že nemají čas zastavit, někdy se také bojí, že by neuměli předlékařskou pomoc poskytnout. Zvláště na dálnicích se jim pak zdá riskantní zůstat stát.„U dopravní nehody je nutné na místě zastavit a podat podrobné údaje o události, v případě potřeby poskytnout první pomoc. Zejména na rychlostních komunikacích je potřeba prvotně zajistit vlastní bezpečnost,“ říká vedoucí libereckého operačního střediska. „Údaje o místě, zraněných osobách, vytékajících PHM jsou rozhodující pro vyslání pomoci,“ dodává.

Pod odkazem níže je možné si po kliknutí na obrázek stáhnout publikaci „Víš, odkud voláš o pomoc na tísňovou linku 112?“, kterou vydalo GŘ HZS ČR. Najdete v ní spoustu odpovědí na své případné další otázky při nahlašování události.

http://gis.izscr.cz/wpgis/?p=77

Umite-pomoci-1024x683

por. Mgr. Zdenka Štrauchová, HZS Libereckého kraje