Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Rok motoristy z počátku 60.let minulého století – srpen

Dovolené jsou v plném proudu. Jen občas počasí pozlobí. Letní horka se střídají s průtrží mračen. Včasným ubráním plynu je potřeba se vyvarovat nebezpečnému jevu – aquaplaningu. Při větší rychlosti vozidla nestihnou drážky na pneumatikách bezpečně odvádět vodu. Nespoléhejte na to, že máte nové gumy a ty vás zachrání. Kolem silnic je pak zbytečně moc křížků…

8 srpen„Srpen je měsíc celozávodních dovolených a proto zvláště jeho první polovina bývá na silnicích velmi rušná, než se skoro celý motorizovaný národ pracujících odsune na svoje vytoužená letoviska a než se z nich zase navrátí. Mnozí pak dojíždějí za svými drahými, kteří venku ještě zůstávají. Je to požitek, ty odpolední, i ty ranní jízdy z práce a do práce, k níž nám dodávají chuti, protože se pořád máme na co těšit. Láká nás koupání, hry, vycházky, houby, ryby, nově vázané známosti.

Unikáme z rozpálených měst, projíždíme kraji, vonícími obilím, kvetoucí řepkou, otavou, vnímáme všechny krásy naší země. Ale nesmíme zapomínat na chladné večery i rána, jakmile začne foukat ze strnišť. Na to se musíme trochu lépe obléci, jezdíme-li na motocyklu nebo v otevřeném voze. Jinak nám prochladnou údy i prsa či ramena. Den se valem krátí, zkrátka léto se chýlí ke konci. Jen kdo cestuje v srpnu v jižních zemích, prodlužuje si tu všechnu denní krásu i teplé večery.

Ať už jsme zlenivěli opékáním se na srpnovém slunci anebo ať spěcháme při téměř denních jízdách za rodinou či jinam, máme si před jízdou udělat co vozidlo vyžaduje, nejraději hned jak odpoledne přijedeme. Pár minut denně může v průměru stačit, abychom si byli o všem jisti, abychom v čilém provozu nebyli jeho brzdou ani příčinou kritických nebo choulostivých situací“.

archív doc. Stojana, DIP, foto veteran.auto.cz