Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Rok motoristy z počátku 60.let minulého století – říjen

Po divokém září pokračuje výkyv počasí i v říjnu. Tepla si užijeme už jen výjimečně a měli bychom pomalu přemýšlet, kdy přezujeme na zimní pneumatiky. Pozor bychom si měli dávat na mokré listí, bláta na silnicích, na špatně osvětelné chodce a cyklisty. Rychlé stmívání a změnu času zaznamenal snad každý řidič.

10 říjen„Říjen bývá již v první polovině chladný, mohou přijít i noční mrazíky. Nebudeme otálet a naplníme chladicí systém už teď nemrznoucí směsí, ale před tím jej u starších vozů vypláchneme roztokem sody nebo speciálního přípravku, zvláště když nahmatáme mastnotu v horní části chladiče. Aby se prochladlý motor dřív ohřál, zatáhneme dečku chladiče asi do poloviny, ale musíme jí zase spustit, jakmile na silnici, ale ne ve městě, teplota motoru dosáhne normálu. Protože jinak bychom mohli ztratit nebo třeba i vyvařit tolik chladicí kapaliny, že by se mohlo vypálit těsnění hlavy válců s příslušnými následky. Budeme už vozit s sebou škrabku na námrazu na sklech, která nás večer ráda překvapí. Také si opatříme alespoň plátěný pytlíček se solí, glycerin nebo Arktvel, aby bylo čím námraze předejít a ji odstranit.

Výjezdy z polí na silnici bývají v říjnu znečištěny hlínou a když je kluzko, nedá se v té kaši ani pořádně řídit, tím méně však brzdit. Proto si takových míst musíme všímat na dost velkou vzdálenost, aby nás nepřekvapila zrovna, když provoz v protisměru vyžaduje náhlé zpomalení a vyhýbání. Motocyklisté proto udělají moudře, když budou udržovat hodně velký odstup za vpředu jedoucím vozem. Mohou také najet na ztracenou řípu a pak se v blátě pěkně vymáchat.

Také si dáme pozor na mokré listí na vozovce, klouže stejně jako náledí a bývá nafoukáno do míst, kde nám to vadí nejvíc. Raději tedy budeme za jízdy podzimem ostražitější než v létě, abychom si večer mohli doma v klidu přečíst ve Světě motorů, o zajímavých nových modelech podzimních autosalonů.“

archív doc. Stojana, DIP, foto dpmp.cz