Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Rok motoristy z počátku 60.let minulého století – prosinec

Měsíc Prosinec je posledním příspěvkem v kategorii příspěvků Roku motoristy z počátku 60.let z minulého století. Od příštího roku rubriku nahradíme novou. Tipy motoristům na výlety, projížďky, muzea nebo výstavy apod. Budeme rádi, za každé Vaše náměty, tipy nebo postřehy.

12 prosinec„Prosinec je měsíc sháněk a příprav na opravu příjemné a veselé vánoce, pokud nám to dopřejí naše osobní poměry a ostatní vnější vlivy. Náš automobil si za svoje celoroční věrné služby zaslouží, abychom ho na ty oslavy dali pořádně umýt a promazat. Očekáváme také, že napadne sníh – jaké by to byly vánoce, kdyby nebyly bílé – a tak si na něj připravíme pneumatiky se zimním vzorkem, a chceme-li jet na hory, raději si připravíme i řetězy, lopatu a pár pytlů na podkládání kol. Kola se zimními pneumatikami máme mít už připravena. Nejúspornější je, dát si rekaučukovat ojeté pláště a nasadit je na pár k tomu určených disků, abychom mohli jen rychle vyměnit celá kola, až sníh napadne.
Pak někomu vnukneme, jakými dárky má nás, pana motoristu, obdařit, ať už je to pěkné nářadí nebo nějaké náhradní díly či příslušenství, které ještě nemáme, jako jsou bezpečnostní pásy. Také motoristická odborná literatura, soubor automobilových pohlednic, jež vydává Pressfoto, předplatné na Svět motorů nebo Motoristickou současnost, přijde snad vhod. Zkrátka, je čím si lámat hlavu. Máme-li před očima mlhu z toho všeho, snad ji prosvítí pár jodových mlhovek.
Abychom se všech vánočních a silvestrovských radostí ve zdraví dočkali, budeme jezdit slušně a chovat se jako ukázněný, dobře vycvičený pejsek, i když se přitom budeme tvářit rozpačitě, ale vychytrale „s ušima dozadu“ a už předem se olizovat v tušení dobrot, jež nás čekají za naše celoročně napáchané hříchy, pokud nás při nich nikdo nepolapil!
Abyste ze všech způsobených i nevyvolaných šlamastik vyvázli se zdravou kůží a nepoškrábanou karosérií, bez ohnutých vidlic a odřených přileb, veselé vánoce dobře užili a svou motoristickou úroveň v příštím roce zvýšili, to vám přeje autor.“

archív doc. Stojana, DIP, foto historie motorismu