Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Reflexní prvky Vám mohou zachránit život

S příchodem podzimu se začíná zkracovat den – ráno se stále později rozednívá a večer se dříve a dříve smráká – přibývá různých meteorologických nepříjemností, ranními mrazíky počínaje a častými mlhami konče. Lidé si na tuto změnu po létě jen těžko zvykají a zapomínají, že by nové situaci měli přizpůsobit své chování.
OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Cyklisté a chodci by si měli uvědomit, že jsou stejnými účastníky silničního provozu jako řidiči motorových vozidel či motorek. Při snížené viditelnosti bezpečnost cyklistů i chodců zvyšují reflexní doplňky, reflexní pásky a také světlé oblečení. „Vidět a být viděn“ je základní pravidlo bezpečnosti na silnicích. Za snížené viditelnosti platí dvojnásob. Řidiči, kteří zranili chodce, se shodují na tom, že ho neviděli vůbec nebo příliš pozdě.
Pravidlo „vidět a být viděn“ s příchodem podzimu opět nabývá na významu
S ohledem na tyto skutečnosti, proběhne na celém území Libereckého kraje v době od 21. 10. – 24. 10. 2014 dopravně preventivní akce zaměřená na zvýšení pocitu bezpečí účastníků silničního provozu, zejména jejich zviditelnění. Do preventivní akce budou zapojeni policisté z dopravního inspektorátu a policisté z oddělení tisku a prevence Krajského ředitelství policie Libereckého kraje. Policisté chodcům a cyklistům, kteří jsou nedostatečně vybaveni bezpečnostními prvky, rozdají reflexní pásky.
Rady pro zvýšení viditelnosti:
1. Používejte reflexní a fluorescenční materiály a kombinujte je, abyste byli dobře vidět za světla i za tmy.
2. Za snížené viditelnosti musí být kolo vybaveno světlometem svítícím bílým světlem vpředu a stálým nebo blikajícím červeným světlem vzadu. Pamatujte, reflexní doplňky v každém případě zvyšují bezpečnost cyklistů na silnicích.
3. Dětem pořiďte oblečení, školní brašny a doplňky opatřené reflexními a fluorescenčními bezpečnostními prvky.
reflexni-prvkyReflexní prvky odrážejí světlo v úzkém kuželu zpět ke zdroji, a to až na vzdálenost kolem 200 metrů, takže výrazně zvyšují viditelnost za tmy a za snížené viditelnosti.
Fluorescenční materiály zvyšují viditelnost za denního světla a za soumraku, ale ve tmě svou funkci ztrácejí. Proto je vhodné na oblečení oba typy kombinovat. A pořídit nejen pro děti oblečení (tašku do školy) v pestrých barvách a s reflexními prvky.
Nejrůznější přívěsky, nášivky, nažehlovačky, samolepky nebo pásky jsou k mání obvykle za rozumné ceny například v galanteriích. Důležité je umístit je ke koncům rukávů, blízko ke kolenům a do úrovně pasu, aby přijíždějící řidič z odrazu v různých výškách snáze pochopil, že se blíží k lidské postavě.
Jak nás řidiči vidí
BESIP_viditelnost
por. Jana Světlá, foto BESIP