Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Mladík s 2,4 promile havaroval i s kamarády ve vozidle

Jedna z těchto za střízliva těžko pochopitelných situací se odehrála v noci na pátek 12. září v Ostrožské Nové Vsi. Ve směru k Uherskému Ostrohu přijížděla od Nové Vsi octavia.

Silnice byla mokrá a auto najelo do mírné pravotočivé zatáčky dosti rychle. Vůz se dostal do smyku, přejel vlevo do protisměru, kde narazil do směrových sloupků a svodidel. Auto se přetočilo přes střechu a skončilo na travnatém pásu. V octavii jeli tři lidé. Všichni naštěstí havárii přečkali bez vážných následků. Dvaadvacetiletý místní řidič byl zraněn jen lehce, takže ani nemusel zůstat v nemocnici. Jeho dva spolujezdci zraněni nebyli.

Když policisté změřili alkohol v jeho dechu, na displeji se opakovaně objevila hodnota 2,4 promile! Policisté opilému mladíkovi zadrželi řidičský průkaz a začali zjišťovat detaily nehody, stejně jako okolnosti, které jí předcházely. Dvaadvacetiletý muž je nyní podezřelý ze spáchání trestného činu ohrožení pod vlivem návykové látky v souvislosti se zaviněním dopravní nehody a ze zákona mu tak hrozí až tříleté vězení a zákaz řízení až na deset let.

Když člověk v opilosti poruší jedno ze základních pravidel pro řidiče a usedne pod vlivem alkoholu za volant, rozhodne se tím ohrozit nejen sám sebe, ale i další, které při své opilecké jízdě potká. Za střízlivého stavu by se sám jistě silně ohradil proti opilým řidičům, kteří jej na silnici ohrožují. Když ovšem takový opilý řidič vezme k sobě do auta ještě další lidi, ohrožení jejich zdraví a života nabývá ještě konkrétnějších rozměrů. A jak pak rozumět těm spolujezdcům, kteří sami sebe vystaví přímému ohrožení, když dobrovolně nastoupí do auta, za jehož volantem sedí opilý řidič?! I přes všechnu rozumnou smysluplnost pravidla zakazujícího řízení v opilosti, dochází opakovaně k situacím, kdy řidiči jedou opilí a k tomu ještě vezou další osoby.

 por. Mgr. Aleš Mergental