Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Dopravně bezpečnostní akce zaměřená na motocyklisty

Včera odpoledne na území Libereckého kraje proběhla dopravně bezpečnostní akce zaměřená zejména na dohled na dodržování pravidel silničního provozu řidiči motocyklů.

Na teritoriu okresu Jablonec nad Nisou se policisté zaměřili především na silnici první třídy číslo 10 v úseku mezi Malou Skálou a Kořenovem. Na Českolipsku byla kontrolní stanoviště rozmístěna též na silnicích prvních tříd, a to číslo 9 a 38. Zde navíc na řidiče dohlížela po celou dobu akce policejní hlídka s vozidlem VW Passat. Dále na jednom kontrolním stanovišti byli společně s policisty pracovníci Krajského koordinačního centra BESIP pro Liberecký kraj a děti z Dětského domova v Deštné, které pro motocyklisty namalovaly obrázky. Dopravní policisté z územních odborů a Oddělení silničního dohledu Krajského ředitelství policie Libereckého kraje se nejvíce zaměřili na kontroly dodržování maximální povolené rychlosti. Během akce hlídky kontrolovaly nejen motocyklisty, ale i ostatní řidiče a jejich motorová vozidla.

Policisté i přes nepřízeň počasí, kdy se v době akce v Libereckém kraji teplota pohybovala těsně nad deseti stupni a vyskytovaly se místy i dešťové přeháňky, zkontrolovali celkem 38 motocyklistů. Tři z nich překročili povolenou rychlost v obci a u dalších v rámci provedených kontrol policisté zjistili nevyhovující technický stav jejich motocyklů. V těchto případech se jednalo například o propadlou technickou kontrolu, špatné umístění registrační značky a neschválené úpravy. Dále na důkaz toho, že policejní hlídky na svých stanovištích nečekaly jen na motocyklisty, je i například údaj o tom, že během sobotního odpoledne v době od 13 do 17 hodiny na Jablonecku na silnici č. I/10 v úseku Malá Skála – Kořenov zjistily celkem 24 řidičů, kteří se svými motorovými vozidly překročili povolenou rychlost.

PREVENCE

Motocyklisté a jejich spolujezdci jsou nejohroženější skupinou motorizovaných účastníků silničního provozu. Bohužel právě oni jsou ti, kteří při dopravních nehodách utrpí ta nejzávažnější zranění nebo přijdou o život.

Někteří motocyklisté svým způsobem jízdy ohrožují ostatní účastníky silničního provozu. Ale samozřejmě na druhou stranu i oni bývají často ohrožováni nepozornými řidiči. Ovšem mezi motorkáři je řada mladých řidičů a ti mají tendence k přílišnému riskování, které je spojeno s rychlou jízdou nebo přílišnou horlivostí a nepozorností. A proto na závěr vzkaz všem motocyklistům:

  • Nezapomínejte vždy jezdit bezpečně a dodržovat rychlost.

  • Zbytečným riskováním už přišlo o život mnoho motocyklistů.

  • Nepřeceňujte proto své síly a jezděte tak, abyste vždy bezpečně dorazili do svého cíle.

nprap. Dagmar Sochorová