Aktuálně
Šest řidičů mělo pozitivní test (Leden 24, 2017 9:55 pm)
Řidiči přezujte na zimní pneumatiky (Říjen 31, 2016 9:46 pm)
Řidičák na motorku (Září 6, 2016 11:02 pm)
XI.Memoriál Františka Proseckého sen. (Červenec 26, 2016 6:45 pm)

Chybí vám adrenalin a ještě nemáte řidičák?

Před časem jsem vyslechla část rozhovoru dvou mladých slečen, kdy se jedna pochlubila, že dělá řidičák za super cenu. Dokonce jí ten štramák instruktor autoškoly v rámci její jízdy pozval na kávu a vše zaplatil, jako správný gentleman. Byla nadšená, ale slečna je asi blondýna, která ještě netuší, na jaký adrenalinový zážitek má našlápnuto. Pokud chcete v rámci autoškoly zažít ten správný adrenalinový zážitek, tak hledejte autoškolu podle ceny. Tu nejlevnější.

Za takovou lacinou autoškolu dnes zaplatíte kolem 6 000kč. V rámci této sumy musíte ze zákona obdržet 28 hodin výcviku po 45 minutách. 28 jízd x 45 minut je dohromady 1260 minut, opravdu spoustu času naučit se ovládat vozidlo. A nedělat přestupky, chyby a kopance v silničním provozu.

K tomu je 36 hodin nudné teorie, při které má zkušený učitel, potažmo zodpovědná autoškola naučit a vysvětlit předpisy a pravidla, ovládání a údržbu vozidla, zásady bezpečné jízdy a 2 hodiny se věnovat zdravotní přípravě. To všechno za 6000 korun.

Jak se do té ceny všechno vejde? Jak to teda chodí?images

Nejjednodušší je šetřit benzín. Většinou se zkrátí začátek a konec jízdy o pouhých 5 minut, což je zanedbatelné. Ale za dobu celého výcviku to máme 70 minut jízdy.

Občas si učitel někde na chvíli zastaví něco vyřídit, odskočí si možná 4krát za výcvik, ať nepřeháním po 10 minutách – to je dalších 40 minut.

Pak tady máme to příjemné posezení u kávy, bezvadný odpočinek při náročných jízdách, řekněme 4 – 5 krát po 13 minutách, v celkovém součtu tak něco kolem 65 minut.

To to utíká, tak to už máme… 70 + 40 + 65 = 175 minut – to jsou dvě jízdy po 90 minutách, za které se dá projet menší město dvakrát, seznámit se s křižovatkami a něco se naučit. A ještě je fajn, že učitel, který zaplatil kávu, dostává plat z těch vašich peněz. Majitel autoškoly určitě učitele pochválí a budou i prémie, vždyť šetří pohonné hmoty a amortizaci vozidla. Tak se dají snížit náklady na provoz a to zase umožní být levnou autoškolou.

Kde se ještě dá ušetřit? Na 36 hodinách povinné teorie, ve kterých se mají vysvětlit pravidla, údržba, zdravověda, ze které budete prověřeni při závěrečných testech.

Zkušební testy se dají trénovat na internetu. Kde jsou kompletní testové otázky, vám jistě poradí autoškola, ale bude Vám to stačit? Chcete být cvičená opice, která si VE SVÉM VOLNÉM ČASE nadriluje zaškrtávání správných odpovědí ze tří možností, nebo chcete opravdu něco vědět, a mít možnost se zeptat, proč a jak co platí? Levnou nebo dražší autoškolu?

Nastane den D – ve kterém má komisař prověřit vaše vědomosti, schopnosti a dovednosti v řízení motorového vozidla. Jste v tom sami.

Tak teď předveď komisaři, že napíšeš testy bez chyby, ale tím to nekončí. Pokud projdeš testy (jak pilně jsi doma driloval?) přijde ten správný adrenalin. Protože před jízdou se tě komisař může ptát na předvýjezdovou kontrolu vozidla. Víte, kde jsou dálková světla? Kde jsou mlhovky? Co je v povinné výbavě? Kde zkontrolujete provozní kapaliny?

Že to nebylo v testových otázkách? Co tě v autoškole naučili? Jak kvalitní byla příprava?

No, čekali jsme v autě, pili kávičku a doma u počítače dělali testové otázky …… Teď je to ten správný adrenalin! Jak moc jste kavavynervovaní (uměli jste odpovědět komisaři bez váhání?) konečně vyrazíte s autem a komisařem do provozu. Prostě adrenalin! A co takhle parkování? A víte, k čemu je žlutá čára? A co teprve ty těžké křižovatky ve městě které jste trénovali u kávy?

Jestliže na zkouškách neuděláte testy, nebo vyhoříte na jízdách, svět se nezboří, život jde dál. Na úřadu zaplatíte 100,-Kč za opravnou zkoušku z testů, v případě neúspěšné praktické jízdy 400,- Kč.

A co autoškola? Myslíte, že se vám bude dále věnovat zadarmo? Musíte zaplatit pohonné hmoty a čas učitele, který chce svou výplatu na další kávičku. A to se vyplatí!

Tak že – jste také blondýna, která jde do levného obchodu, zaplatí tam za zboží, pak ho nedostane? Ani peníze zpátky? Dobrý pocit?!

Co vlastně od autoškoly chcete? Adrenalin s nejistým výsledkem, nebo řidičák? Za co chcete utratit své peníze?

Dopravně informační portál